İstihdam teşviklerinden nasıl faha fazla faydalanırım?

6111 sayılı kanun kapsamındaki teşvikten daha fazla faydalanabilmek için ipuçları…

6111 sayılı teşvikler şirketlere ciddi bir tasarruf imkanı tanıyor. Ancak çoğu şirket ya hiç bilmiyor, ya da hesaplaması zor olduğu için faydalanamıyor.

Bu yazımda, bu teşviklerden maximum faydayı nasıl sağlayabileceğinizin ipuçlarını yazacağım.

6111 kapsamındaki teşvik için olmaz ise olmaz iki kural var. Bir tanesi, personelin sizin şirketinize başlamadan önce 6 ay işsiz olması. Bunu takip etmek şirketler için biraz zor. Eğer acil bir personel ihtiyacınız yoksa, adaylar arasından son altı ay çalışmamış olanlardan seçim yapmanız çok faydalı olur. Diğeri de, bu çalışanın 6111’den başka bir şirkette faydalanmamış olması. Bunu tesbit etmeniz zor. Çalışanın bilmesi de pek mümkün değil. O sebeple bu açıdan biraz şansınızın yaver gitmesi gerekiyor. Bu iki kural, kanunun ön gördüğü teşviği almak için olmaz ise olmazlar.

Şimdi gelelim diğer kriterlere:

  • Çalışanlarınızı işe almadan önce mutlaka İŞKUR’a kayıt yaptırmasını isteyin. Eğer personeliniz işe başlamadan önce İŞKUR kaydı varsa, teşviklerden 12 ay faydalanabilirsiniz. Eğer teşviklerden faydalanan bir personel ise, faydalanma süresine 12 ay eklenir. Teşviklerden faydalanamayan bir personel ise de 12 ay boyunca teşviklerden faydalanır. (Tabi ki, son altı ay işsiz olması ve başka bir şirketten bu teşvikten faydalanmamış olması koşulu ile.)
  • Mevcut çalışanlarınız için İŞKUR kaydı yaptırmanız gerekiyor. Mevcut personeliniz eğer teşviklerden faydalanıyorsa, teşvik süresine 6 ay daha eklenir. Eğer teşvikten faydalanmayan bir personel ise, 6 ay boyunca teşvikten faydalanır. (Tabi ki, son altı ay işsiz olması ve başka bir şirketten bu teşvikten faydalanmamış olması koşulu ile.) Bu arada İŞKUR’a kayıt yaptırmak hiç de zor değil. Personeliniz internete bağlanan bir cep telefonundan bile bu kaydı yapabilir. esube.iskur.gov.tr adresinden TC Kimlik No gibi temel bilgiler ile çalışanlarınız kayıt olabilir.
  • Ortalama analizleri ve faydalanan personel listelerini sürekli kontrol etmeniz gerekiyor. Örneğin ortalamanız daha fazla personel için müsade ediyorsa, yukarıdaki yöntemler ile çalışanlarınızı bu teşvikten faydalandırabilirsiniz.
  • Performansa dayalı değil de, küçülme nedeniyle işçi çıkartıyorsanız, öncelikle teşvikten faydalanamayan personelleri çıkartmanız daha faydalı olacaktır. Sonrasında ise, ortalama analizlerini takip ederek, ortalamanızı çok fazla düşürmeden bu çıkartmaları yapmanız, ya da ne kadar personel çıkartırsam, ne kadar teşvik kaybım olur analizini yapmanız buradaki karlılığı maximum seviyeye çıkartmak adına faydalı olacaktır.

Proventus’un ürünü ile, bu raporlara sürekli ulaşırsınız ve gerekli aksiyonları kolayca alabilirsiniz. Proventus ile, 6111 teşviklerinden tam anlamıyla faydalanmış olursunuz.

Duyuru listesine üye ol!

Proventus Sirküler ile sosyal güvenlik mevzuatı ile vergi mevzuatına ilişkin tüm değişikliklerden haberdar olun.

Invalid email address
Proventus Danışmanlık Limited Şirketi, e-posta adresinizi üçüncü kişi ya da kuruluşlar ile paylaşmayacağını ve amacı dışında kullanmayacağını taahhüt eder.