Prozon nedir?

PROZON, Proventus’un tescilli markası ve teşvik hesaplama sistemidir. 30.000’i aşan şirkete hizmet veren PROZON, sadece teşvikleri hesaplamaz, aynı zamanda da, şirketlerin SGK E-bildirge üzerinden yaptıkları ya da yapmaları gereken pek çok işi de otomatiğe ederek, iş gücü kaybını engeller. Sunduğu raporlar ile, insan kaynakları departmanlarına yol gösterir, faydalanılan teşvik miktarını arttırmak için raporlar üretir.

PROZON’un yeteneklerini aşağıda görebilir, hatta 1 aylık ücretsiz demo kullanımı ile kendiniz de deneyimleyebilirsiniz.

Prozon Kurumsal Teknoloji Çözümleri Anonim Şirketi

Üstün hesaplama algoritması

Akademisyenlerle birlikte geliştirilen üstün hesaplama algoritması ile, PROZON her zaman maksimum faydayı sağlar. 06111,7103 gibi teşviklerin yanı sıra bazı durumlarda 5510’un da karlı olduğunu (7252) bilir ve personeli 5510’a çeker. Birden fazla teşviğe uygun olan personelin hangi teşvikten faydalanacağına sadece personel bazında bakmaz, ortalamalara ve kontenjana göre hesaplar ve şirketin en karlı olacağı senaryoyu uygular.

Tüm engelleri kaldırın!

%40 ve üzerinde engeli bulunan ama size beyan etmeyen personellerinizi PROZON tespit eder. Biliyorsunuz, engelli personel istihdamını özendirmek için 14857 kanun numaralı teşvik getirilmiştir ve bu teşvik 5510 sayılı %5’lik indirime ilave %15,5’luk ek bir destek (asgari ücretle sınırlı olmak kaydıyla) sağlar. Personellerinizin fiziki bir engeli olmasa da, bir kısım kronik rahatsızlıklar nedeniyle %40 ve üzeri engellilik durumu olabilmektedir. Personeliniz size bu durumu beyan etmek istemese de, PROZON tüm personellerinizi tek tek SGK E-bildirge üzerinden sorgular ve gözünüzden kaçan bir engelli personel varsa, bu personeli teşvikten faydalandırır ve İŞKUR’a yaptığınız “Aylık İşgücü Çizelgesi” bildirimi kapsamında raporlar. Bu rapor engelli personel istihdamı zorunluluğunuza da katkı sağlar. (Çok yakında, Aylık İş Gücü Çizelsi’ni de PROZON otomatik olarak İŞKUR’a bildirecek!)

PROZON sayesinde, atlama, unutma ya da bilgi verilmemesi kaynaklı tüm sorunların önüne geçersiniz ve teşviklerden tam faydalanırsınız.

İşbaşı Eğitim Programı tespiti

PROZON, tüm personellerinizi tek tek İşbaşı Eğitim Programı teşviği olan 6645’e uygun olup olmadıklarını sorgular. İşbaşı Eğitim Programı, İŞKUR’un düzenlemiş olduğu bir programdır ve kişilerin iş hayatına atılmasını kolaylaştırmak amacıyla işverene maddi avantajlar sağlar. Bu programa dahil olan kişiler ise, işverenlerce istihdam edilmeleri durumunda, 6645 teşviğinden faydalandırılırlar. 6645, asgari ücretle sınırlı olmak üzere, 5510’luk 5 puanlık indirime ilave olarak %15,5’luk bir katkı sağlar.

PROZON, tüm personellerinizi bu kapsamda uygunluk kontrolünden geçirir ve uygun olan personeller için de teşvikten faydalandırır.

Cari dönem teşvik hesaplama ekranı

Teşvik hesaplamak çok kolay

Cari dönem teşvik hesaplamak çok kolay! Bordro programınızdan alacağınız dosyayı sürükleyip PROZON’a bırakarak hesaplamayı anında başlatabilirsiniz. Bu dosya MUHSGK XML’i, MUHSGK Excel’i, veya PROZON’dan alacağınız örnek Excel formatında olabileceği gibi, daha önce SGK E-bildirgeye yükleme yaparken kullanılan XML dosyası da olabilir.

Son cari aya ilişkin bilgileri bu dosyadan alan PROZON, diğer bilgileri de SGK’dan alarak hesaplamaya başlar ve 10 dakika gibi kısa bir sürede hesaplamayı tamamlar. Hesaplama aşamasında tüm personellerin tüm teşvikler açısından sorgulamasını ve tanımlamasını yapar. Daha önceki ayda verilmiş olan bildirgelerden gerekli ortalamaları da çıkartır. Tamamlanan hesaplama sonuçlarına da aynı sayfadan ulaşabilir ve her zaman kontrol edebilirsiniz. Hesaplama sonucunu MUHSGK Excel çıktısı olarak size verir.

Hataya fırsat tanımaz

Çoğu teşvik hesaplama sistemi SGK’nın ortalamalarını baz alarak hesaplama yapar. Ancak, SGK zaman zaman hatalı ortalamalar vermektedir. Bu nedenle de, PROZON tüm ortalamaları kendisi hesaplar ve SGK’nın vermiş olduğu ortalama ile karşılaştırır. PROZON’un yaptığı hesaplama doğrudur, ancak, SGK yanlış hesabı düzeltene kadar hata alma ihtimaline karşı, hangi ortalama daha büyükse, onu baz alarak hesaplama yapar.  Yandaki ekran görüntüsünden de göreceğiniz üzere, aynı personel birden fazla teşviğe uygun olabilir. PROZON tüm teşvikler için bu kontrolü yapar. Personel bazında bir teşvik istisnası varsa, bunu da bu listede gösterir. Ek olarak, bazı bordro programları teşvikli personellerin teşvik başlangıç ve bitiş tarihlerinin bordro programına işlenmesini ister. Bu sayfadan alacağınız excel çıktısını bu güncelleme için de kullanabilirsiniz.

Cari dönem teşvik hesaplama ekranı
Cari dönem teşvik hesaplama ekranı

Eksik bildirimde uyarır

Geçen ayın bildirgesinde bulunan ve çıkış gün bilgisi girilmemiş bir personel, son ayın cari hesaplaması için yüklenen dosyada yoksa, olması gereken ama bildirgede olmayan kişiler için kullanıcıya uyarıda bulunur. Bu sayede hatalı ve eksik bildirimin önüne geçer.

İşe giriş ve ayrılış bildirgelerini kontrol eder

Son cari ayın bildirgesi PROZON’a yüklendikten ve hesaplama yapıldıktan sonra bu raporu çalıştırırsanız, işe giriş bildirgesi verilmiş ama aylık bildirgelerde olmayan, bildirgede olan ama giriş bildirgesi verilmemiş, işten ayrılış bildirgesi verilmiş ama aylık bildirgede çıkış günü bulunmayan ile aylık bildirgede bulunmayan ya da çıkış günü girilmiş ama işten ayrılış bildirgesi verilmemiş çalışanlarınızı size raporlar. Bu sayede unutma kaynaklı hataların ve olası cezaların önüne geçmiş olursunuz.

Cari dönem teşvik hesaplama ekranı
Cari dönem teşvik hesaplama ekranı

Müfredat kartı okuma ve emanet kontrolü

Banka emanette ya da MOSİP emanetinde bulunan rakamları ve müfredat kartınızı okur, size raporlar. Tüm işyerleriniz için bunu SGK E-bildirge’den tek tek yapmak ve karmaşık raporları anlamlandırmak zorunda kalmazsınız. PROZON işlemleri yapar ve size raporlar.

6661 Asgari Ücret Desteğini raporlar

Tüm işyerleriniz için tek seferde çalıştırabileceğiniz bu rapor ile, 6661 Asgari Ücret Desteği bilgilerini SGK’den çeker ve size raporlar. Tek tek işyerlerinizi kontrol etmekle uğraşmazsınız, PROZON sizin için raporlar.

Cari dönem teşvik hesaplama ekranı
İş Kazası ve rapor bildirim ekranı

İş kazalarını anında raporlar

Bildiğiniz üzere, işyerinizde gerçekleşen bir iş kazasının 3 işgünü içerisinde bildirimini yapmanız gerekir. Aksi durumda ceza ile karşılaşırsınız. Ancak, küçük kazalarda ve çok işyeri bulunan işletmelerde bunun takibi anlamında sorunlar yaşanıyor. Örneğin çalışan parmağını kapıya sıkıştırıyor ve tırnağı morarmasın diye doktora gidiyor. İşyerinde olduğunu beyan ettiği için, doktor iş kazası olarak girişini yapıyor. Çalışan işine dönüyor ama ne kendisinin, ne de işverenin konudan haberi olmuyor ve süre geçtiği için de, ceza ile karşılaşıyor. Çok işyeri olan şirketlerde ise, her gün SGK’daki bu ekranları kontrol etmek için, ilave personel desteği gerekiyor.

PROZON tüm işyerlerinizi günde 2 kere tarayarak, bir iş kazası olması durumunda, hem sistem üzerinden hem de mail ile tarafınıza bilgi veriyor. Bu ekrandan, tüm rapor alan personellerinizi de sorgulayabilirsiniz.

Onay bekleyen belgeleri raporlar

Muhtasar beyanname üzerinden vermiş olduğunuz, ancak henüz onaylamadığınız bildirgelerinizin, tüm işyerleriniz için toplu raporunu alır. İşyeri sayınız çoksa, atladığınız bir durum olup olmadığını, buradan rapor ile icmallerinizin örtüşüp örtüşmediğini kontrol edebilirsiniz. Herhangi bir hata ya da örtüşmeme varsa, onaylamadan müdahale etmenize olanak sağlar. Eğer icmalleriniz örtüşüyorsa da, rakam kontrolü yapmadan, bildirge onaylama işlemini tamamlayabilirsiniz.

Onay bekleyen bildirgelerin kontrolü
Onay bekleyen bildirgelerin kontrolü

Ortalama Analizi Raporu

Teşvikler, istihdamı özendirmek için getirilmiştir ve bir takım koşulları vardır. Bunlar da personelin uygunluğu ile, şirketin ortalamasını oluşturur. Şirketin ortalaması da, şirketin istihdamı arttırıp arttırmadığının göstergesidir. Bir şirketin o ayki çalışan sayısı vardır, bir de personelin ortalaması. Personel teşviğe uygun olsa da, şirketin o ayki çalışan sayısının, personelin ortalamasından fazla olması gerekir.

Ortalama analizi raporu da, o teşviğe uygun personellerinizi, ortalamalarını ve şirket çalışan sayısını raporlar. Bu rapor size şunu gösterir: Faydalanabilen kişileri ve ortalama altında kalan kişileri. Bazen öyle durumlar oluyor ki, 1 kişi daha işe alsanız, 4-5 kişi teşvikten faydalanabilir duruma gelir. Bu durumda, o 1 kişinin maliyeti çıktığı gibi, üzerine teşvik anlamında ek bir gelir bırakır. Hem de +1 işgücü yaratmış olursunuz. Ya da tam tersi, işyerinizde fazla personeliniz vardır ya da küçülmeye gitmek istersiniz. 1 kişi işten çıkartırsınız, o bir kişinin ayrılmasından dolayı 4-5 personel teşvikten faydalanamaz. Bu da size tasarrufdan ziyade zarar olarak döner. Ortalama analizi raporunu sürekli takip ederek işe alım, işten çıkartma ve nakil işlemlerini yaparsanız, teşviklerden maksimum faydalanırsınız.

Geçmişe dönük düzeltme dilekçeleri

7103 sayılı yasa kapsamında, geçmişe dönük olarak teşviklerden faydalanabilme süresi 6 ay ile sınırlandırılmıştır. Ancak, her ay için dilekçe vermek önem taşımaktadır. PROZON, bu dilekçeleri otomatik olarak kontrol eder ve yeni dilekçeyi her ayın başında otomatik olarak SGK E-bildirge sistemi üzerinden verir. Yani, PROZON ile atladığınız bir şey kalmaz.

Geçmişe dönük teşvik düzeltme dilekçeleri
Geçmişe dönük teşvik toplu hesaplama

Geçmişe dönük hesaplama ve yükleme

Geçmişe dönük alınmamış teşviklerinizi, sizden herhangi bir veri girişi olmadan, daha önce SGK’ya yapmış olduğunuz bildirimlerden yola çıkarak otomatik olarak hesaplar. PROZON, öncelikle geçmişe dönük ek, iptal ve asıl bildirgelerinizin hepsini okur. Personellerin o ayki prime esas kazançlarını ve her ayın çalışan sayısını okur. Her personel için girdiği tarihteki teşvik ortalamasını çıkartır. Personellerin teşvik uygunluklarını kontrol eder, uygun personeller için tanımlamasını yapar ve algoritmasını çalıştırarak, en optimum teşvik listesini oluşturur. Daha sonra da, şirketin daha önce bildirimini yaptıklarıyla kontrol eder ve maksimum faydaya göre geçişleri organize eder. Ancak, burada personelin daha önce bildirilen teşviğinde vergi teşviği (687, 1687, 7103 vs.) de varsa, diğer teşviğe geçirmek şirket için daha avantajlı olsa da, vergi teşviğinin iadesi olmayacağı ve ileride oluşabilecek bir vergi incelemesinde zarar görülmemesi adına, bu teşviklerden diğer teşviklere geçiş yapılmaz.

Hesaplamaları tek işyeri bazında yapabileceğiniz gibi, toplu olarak, şirket bazında da aynı anda çalıştırabilirsiniz. Ancak, artık 2011’e kadar faydalandırma yapılamıyor, 7103 sayılı yasa kapsamında sadece son 6 ay için düzeltme verilebiliyor. Yükleme, onaylama ve SGK onayı durumlarının kontrolünü de tabi ki PROZON dakikalar içinde yapıyor. Söz konusu tutarlar mahsup edildiğinde de size bilgi veriliyor.

Tahakkuk fişlerini tek tuşla indir

Özellikle çok işyeri olan şirketler için, tahakkuk fişlerinin her bir işyeri için ayrı ayrı indirilmesi ve mali işlere raporlanması için excel raporu oluşturulması ciddi bir işgücü kaybıdır. PROZON, bu angarya işi tek bir butona basarak yapmanıza olanak tanır. Tüm tahakkuk fişlerini ve hizmet dökümlerini hızlıca, işyeri bazında ayrılmış klasörler olarak indirebilirsiniz. Ayrıca tüm işyerleriniz için, tahakkuk fişindeki alanları içeren excel raporunu da indirebilirsiniz.

PROZON Tahakkuk Fişleri ve Hizmet Dökümü
PROZON Potansiyel Teşvik Sorgulama

Potansiyel Teşvik Sorgulama

İşe alacağınız personellerin teşvikli olması önemli! SGK E-bildirge sisteminde, henüz işe almadığınız kişiler için de teşviğe uygun olup olmadığını sorgulayabiliyorsunuz, ancak bu süreç tek tek yapılıyor. PROZON ise, bu süreci hem hızlandırıyor, hem de toplu olarak kontrol sağlıyor. PROZON’un ürettiği örnek excel dosyasını aday havuzunuzdaki adaylarla doldurup, PROZON’a yüklerseniz, hepsi için teşviğe uygun olup olmadıklarını kısa bir sürede sorgulayarak, teşviklere uygun olan ve olmayan adayları size raporlar. Bu seyede, işe alacağınız personellerin teşviğe uygun kişilerden seçilmesine olanak tanır.

Geçmişe dönük teşvik yüklemeleriniz de takipte

Geçmişe dönük teşvik alacağınızı tespit ettiğimiz durumda (yasa kapsamında sadece son 6 ay için) yükleme ve onaylama işlemlerini 10 dakika içinde PROZON tamamlar. Sonrasında ise SGK’da memur kontrolüne düşer ve bunun ne zaman kontrol edilip onaylanacağı ilgili hizmet merkezinin yoğunluğuna göre değişir. Bu ekran ile, geçmişe dönük teşvik yüklemelerinizin durumunu takip ediyoruz.

PROZON Geçmişe Dönük Teşvik Yüklemeleri Onay Durum Raporu

Hizmet dökümlerini toplu şekilde indirebilirsiniz

Şirketinize ait hizmet dökümlerini, tüm işyerleriniz için tek bir ekrandan raporlayabilir, toplu Excel raporu alınabilir ya da hizmet dökümleri toplu olarak indirilebilir. Artık, SGK E-bildirge ekranlarında her bir işyeriniz için ayrı ayrı dolaşmanıza gerek yok, PROZON sizin için bu süreci kolaylaştırdı.

PROZON Şirket Hizmet Dökümleri

Kullanıcı yetkilendirmesi

Tüm işyerlerinizin işlemlerini bir kişi yapabileceği gibi, HR ekibi içinde yetkilendirmeler de yapılabilir. X, Y, Z işyerlerine Ayşe baksın, merkez ofisteki maaş gizliliğinden dolayı merkez ofis işyerini sadece HR Manager görebilsin, A, B, C işyerlerine de Erhan baksın gibi yetkilendirmeler yapmak PROZON’da çok kolay. Kişisel verinin gizliliğinin önemini çok iyi biliyoruz ve sistemimizi en başından bu yana bu şekilde kurguladık.

PROZON Kullanıcı Yetkilendirmesi
PROZON KVKK

Veri gizliliği ve KVKK

Veri gizliliğinin ve kişisel verilerin önemini biliyoruz. Sistemimiz OSM Solutions ve KPMG Türkiye’nin Nitso sızma testlerinden başarıyla geçmiştir. PROZON’u geliştiren yazılım ve sistem ekibi, uzun yıllar ödeme sistemleri güvenliği ve cloud yönetimi alanında tecrübe sahibi bir ekiptir. Sızma testlerinden de ilk incelemede başarı ile geçmeleri bunun göstergesidir. Proventus, aynı zamanda bünyesinde yer alan hukuk departmanı ile KVKK danışmanlığı da verdiği için, tüm süreçlerimiz iç denetimden de geçmektedir. Proventus ve Prozon olarak, ISO 27001 Bilgi Güvenliği Sertifikası ve ISO 9001 Kalite Sertifikasına ayrı ayrı sahibiz ve akredite kuruluşlarca periyodik olarak denetleniyoruz. İlerleyen günlerde, bankaların ve ödeme kuruluşlarının uymak zorunda olduğu PCI-DSS sertifikasını da almayı planlıyoruz.

Özetle, PROZON’daki çalışan verilerinizi sizden başka hiç kimse göremez. Veriler şifrelenmiş olarak işlenir ve şifre anahtarı da başka servis sağlayıcıda saklanır.

PROZON’u kimler tercih etti?

Proventus olarak, aralarında Otokar, Acıbadem Hastaneleri, Sabancı Üniversitesi, Mars Sportif, Loreal, D&R, Korozo, Turkuvaz Medya, T24, Çırağan Otel gibi şirketlerden oluşan 6000’in üzerinde kurumsal şirket ile çalışıyoruz. KPMG Türkiye ile iş ortaklığı yapıyoruz. Ayrıca 56 ilin mali müşavir odaları da bizim sistemimiz kullanarak mali müşavir üyelerine hizmet veriyor. Mali müşavir odalarını da dahil ettiğimizde, toplamda 30.000’in üzerinde şirket ile çalışıyoruz.

1 aylık ücretsiz demo yaparak, sistemimizi sizin de denemenizi çok isteriz.

Demo talebinde bulunmak için lütfen tıklayın.

Proventus için ne dediler?

Çok girişimci ve inovatif bir proje. Tebrikler!

Berrak Kutsoy
YK Başkan Danışmanı / Pegasus Havayolları

Proventus ile, teşviklerden kolay bir şekilde faydalanılıyor.

Süleyman Kürşat Demircioğlu
İcra Kurulu Başkanı / YAYSAT

İstihdam teşviklerinin teknolojik bir altyapı ile hesaplanması ve raporlanması hizmetinden memnunuz.

Gökcen Dervişoğlu
İK Direktörü / Çelebi Holding

Duyuru listesine üye ol!

Proventus Sirküler ile sosyal güvenlik mevzuatı ile vergi mevzuatına ilişkin tüm değişikliklerden haberdar olun.

Invalid email address
Proventus Danışmanlık Limited Şirketi, e-posta adresinizi üçüncü kişi ya da kuruluşlar ile paylaşmayacağını ve amacı dışında kullanmayacağını taahhüt eder.