Mahmut Akman
İş ve Sosyal Güvenlik Danışmanı
07 Nisan 2024

Sirküler No: 1021

Bireysel Emeklilik Süreleri EYT Emekliliğinde Dikkate Alınır mı?

Ülkemizde zorunlu sigorta yanında isteğe bağlı sigorta da bulunmakta ayrıca SGK çatısı altında olmayan ancak yetki verilmiş özel emeklilik şirketleri tarafından isteğe bağlı BES ve daha sonra cayma hakkı tanıyan önce zorunlu daha sonra isteğe bağlı olarak kullanılan Otomatik BES bulunmaktadır. BES şirketleri de sistemde 10 yıl kalmaları ve 56 yaşını doldurmaları halinde katılımcılarına özel emeklilik tanımaktadır.

BES, sosyal güvenlik sistemimizin dışında kişilerin özel isteğine bağlı bir emeklilik sistemi olması, ayrı bir kanunla düzenlenmiş bulunması, yapılan düzenlemelerin zorunlu sigortalılıktan ayrı düzenlemeler içermesi, sosyal güvenlik çatısı altında toplanmaması, ayrı bir çatı altında örgütlenmiş olması, sosyal güvenlik kanunlarında BES hizmetlerinin zorunlu sigortalılıkla birleştirilmesi yönünde bir düzenleme bulunmaması nedeniyle BES sürelerinin EYT kapsamına alınması mümkün değildir.

Prozon Bordro ve Özlük Yazılımı

Proventus’un teknoloji şirketi olan Prozon’un geliştirdiği Bordo ve Özlük Yazılımı yayında!
Bordro süreçlerinizi devrim niteliğinde değiştirmek üzere tasarlandı…

Duyuru listesine üye ol!

Proventus Sirküler ile sosyal güvenlik mevzuatı ile vergi mevzuatına ilişkin tüm değişikliklerden haberdar olun.

Invalid email address
Proventus Danışmanlık Limited Şirketi, e-posta adresinizi üçüncü kişi ya da kuruluşlar ile paylaşmayacağını ve amacı dışında kullanmayacağını taahhüt eder.