Mahmut Akman
İş ve Sosyal Güvenlik Danışmanı
07 Kasım 2022

Sirküler No: 679


31.10.2022, 01.11.2022 ve 03.11.2022 tarihlerinde İSG-KATİP İle İlgili 3 Duyuru Yayımlandı. Yapılan Duyurular sırasıyla aşağıda belirtilmiştir.

31.10.2022 tarihli DUYURU

İSG-KATİP Uygulaması Hakkında

31.10.2022 / 05.11.2022 – İş Sağlığı ve Güvenliği Kayıt, Takip ve İzleme Programı (İSG-KATİP) yenilerek hizmetinize açılmıştır.

İSG-KATİP Uygulamasında Yapılması Gerekenler Hakkında

İş Sağlığı ve Güvenliği Kayıt, Takip ve İzleme Programı (İSG-KATİP) yenilerek hizmetinize açılmıştır. Bu kapsamda sisteme ilk giriş yapıldığında öncelikli olarak yapılması gereken birkaç işlem bulunmaktadır:

 1. Sisteme giriş yapıldığında ekranın solunda yer alan menüdeki KİŞİ/KURUM/EKİPMAN KARTI alanından sistemde kayıtlı bilgilerinizi görebileceğiniz Kişi Kartı Bilgilerim menüsüne giriş yapınız. Daha sonra İLETİŞİM BİLGİLERİ bölümünden iletişim bilgilerinizi sisteme kaydediniz. Sistem üzerinden tarafınıza bildirim ve uyarı mesajları gönderilebilmesi veya resmi yazışma yapılabilmesi için bu bilgilerin doğru şekilde kaydedilmesi önem arz etmektedir.
 2. Eğer sertifika sahibi bir İSG Profesyoneli iseniz FİİLİ ÇALIŞMA BİLGİLERİ menüsüne giriş yaparak DOĞRULA butonuna tıklayınız ve fiili çalışma sürenizi hesaplatınız. Hesaplamada bir hata olduğunu düşündüğünüz takdirde TC kimlik numaranızı ve sorunu belirterek isgkatip@csgb.gov.tr adresine mail atınız.
 3. Nüfus Kimlik Bilgileri menüsüne giriş yaparak bilgilerinizi kontrol ediniz ve gerekliyse DOĞRULA butonuna tıklayarak kimlik bilgilerinizi güncelleyiniz.
 4. Kişi 4A-4B-4C Bilgileri menüsüne giriş yapınız ve gerekliyse bilgilerinizi güncelleyiniz. Ekrana gelen veride hata olduğunu düşündüğünüz takdirde TC kimlik numaranızı ve sorunu belirterek isgkatip@csgb.gov.tr adresine mail atınız.
 5. SGK 4A Çalışma Bilgileri menüsüne giriş yapınız ve gerekliyse bilgilerinizi güncelleyiniz. Ekrana gelen veride hata olduğunu düşündüğünüz takdirde TC kimlik numaranızı ve sorunu belirterek isgkatip@csgb.gov.tr adresine mail atınız.
 6. YÖK Mezuniyet Bilgileri menüsüne giriş yaparak YÖK’te kayıtlı mezuniyet bilgilerinizi güncelleyiniz. Sistem içindeki birçok başvuru ve sözleşme sürecince mezuniyet bilgisi kontrolü doğrudan YÖK üzerinden yapılacak şekilde ayarlanmıştır. Bu sebeple mezuniyet bilgilerinizin güncellenmesi işlemlerinizi hata almadan yapabilmeniz için önem arz etmektedir.

Yeni uygulamada bürokrasi ve kırtasiyeciliğin en aza indirilmesi amacıyla birçok kontrolün elektronik ortamda kolay ve hızlı şekilde yapılabilmesi amaçlanmıştır. Bu nedenle, kişilerin verilerinin doğruluğu ve güncelliği önem arz etmektedir. Yukarıda belirtilen kontrollerin yapılması halinde yapacağınız başvuru ve diğer işlemler daha kısa sürede tamamlanmış olacaktır.

Lütfen sistem ile ilgili tüm soru, öneri, görüş ve aldığınız hataları isgkatip@csgb.gov.tr adresine gönderiniz. Sistem ile ilgili bu adrese göndereceğiniz tüm mailler incelenerek en kısa sürede tarafınıza bilgi verilecektir.

01.11.2022 tarihli DUYURU

İSG-KATİP Sigortalılık Kontrolleri Hakkında

01.11.2022 / 05.11.2022 – Genel Müdürlüğümüzce daha önce ilan edildiği üzere iş sağlığı ve güvenliği profesyonellerinin sözleşme işlemleri sırasında İSG-KATİP üzerinden otomatik olarak sigortalılık kontrolleri yapılmaya başlanmıştır.

İSG-KATİP Sigortalılık Kontrolleri Hakkında

Genel Müdürlüğümüzce daha önce ilan edildiği üzere iş sağlığı ve güvenliği profesyonellerinin sözleşme işlemleri sırasında İSG-KATİP üzerinden otomatik olarak sigortalılık kontrolleri yapılmaya başlanmıştır.

Bu kapsamda aşağıda belirtilen hususlara dikkat edilmesi önem arz etmektedir:

 1. Yetkilendirilmiş OSGB, Eğitim Kurumu vb. tüm işyerlerinde geçerli olmak üzere, istihdam edilecek İSG Profesyonellerinin öncelikle sigorta girişlerinin yapılması gerekmektedir. Aksi durumda sistem hata verecek ve sözleşme yapılmasına müsaade etmeyecektir.
 2. Eğer sözleşme yapılacak kişi sözleşme yapmak istediği işyerinde İŞVEREN veya ORTAK olarak kayıtlıysa sistem bu kişiler için sigortalılık şartı aramayacaktır. İşyerlerine ait İŞVEREN ve ORTAK bilgilerinin kontrolünde sadece Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tescil kayıtları esas alınmaktadır. SGK’da kayıtlı işyeri tescil bilgilerinde işveren veya ortak olarak kayıtlı olmayan kişilerin kaydettirilmesi halinde işlemlere devam edilebilecektir.
 3. İkinci maddede belirtilen hususa uymayan tüm kişiler için (işveren veya ortak kaydı olmayan Bağkur’lu kişiler dahil) sigorta girişi aranacaktır.
 4. 4C KAMU sigorta bilgisi aktif olan işyeri hekimlerinin özel işyerlerinde işyeri hekimliği hizmeti verecek olması halinde ayrıca 4A sigorta girişi yaptırmasına gerek yoktur.
 5. Yukarıda belirtilen maddelere ek olarak TAM SÜRELİ istihdam edilecek personellerin başka bir işyerinde aktif sigortalılık kaydının bulunmaması gerekmektedir. Aksi durumda sistem sözleşme yapılmasına müsaade etmeyecektir.

Bahsi geçen tüm sigortalılık kontrollerinde SGK kayıtları esas alınmaktadır. Bu sebeple yaptığınız sorgulamalarda hatalı kayıtlar olması halinde (İşyerinden ayrılmış olunmasına rağmen halen kaydın aktif görünmesi vb.) isgkatip@csgb.gov.tr adresine mail atınız. Mailinize istinaden gerekli kontroller yapılarak tarafınıza bilgi verilecektir.

03.11.2022 tarihli DUYURU

İSG-KATİP Hizmet Sözleşmeleri Hakkında

03.11.2022 / 05.11.2022 – Yeni İSG-KATİP ile birlikte, yetkilendirilmiş OSGB’ler ile işyerleri arasında yapılan İş Güvenliği Uzmanlığı, İşyeri Hekimliği ve Diğer Sağlık Personeli hizmet sözleşmelerinin işyerinde görevlendirilecek İSG Profesyoneli tarafından da onaylanması gerekmektedir.

Yetkilendirilmiş OSGB’ler ile İşyerleri Arasında Yapılan İSG-KATİP Hizmet Sözleşmeleri Hakkında

Yeni İSG-KATİP ile birlikte, yetkilendirilmiş OSGB’ler ile işyerleri arasında yapılan İş Güvenliği Uzmanlığı, İşyeri Hekimliği ve Diğer Sağlık Personeli hizmet sözleşmelerinin işyerinde görevlendirilecek İSG Profesyoneli tarafından da onaylanması gerekmektedir. İSG Profesyoneli tarafından onaylanan sözleşmeler daha sonra sözleşme yapılan işyerinin onayına düşecektir.

İSG Profesyonelinin onayında bekleyen sözleşmelerin 2 gün içinde, işyerinin onayında bekleyen sözleşmelerin ise 5 gün içinde onaylanması gerekmektedir. Taraflarca süresi içinde onaylanmayan sözleşmeler sistem tarafından otomatik olarak iptal edilmektedir.

Duyuru listesine üye ol!

Proventus Sirküler ile sosyal güvenlik mevzuatı ile vergi mevzuatına ilişkin tüm değişikliklerden haberdar olun.

Invalid email address
Proventus Danışmanlık Limited Şirketi, e-posta adresinizi üçüncü kişi ya da kuruluşlar ile paylaşmayacağını ve amacı dışında kullanmayacağını taahhüt eder.