Mahmut Akman
İş ve Sosyal Güvenlik Danışmanı
16 Ağustos 2023

Sirküler No: 867


Resmi Gazete’nin bugünkü nüshasında yayımlanan Yönetmelik değişikliği ile birlikte, kamu kurum ve kuruluşlarının toplum yararına programı kapsamında iki geçici madde eklenmiş olup, deprem bölgeleri dışında ve deprem bölgelerinde olmak üzere 30.06.2024 tarihine kadar bu programlar açılabilecektir.

1-Deprem bölgeleri dışında olan yerlerde, afet, sosyal kriz vb durumlara bakılmaksızın değişiklikten önce 6 ay olarak uygulanıyorken şimdiki düzenleme ile en fazla 9 ay olarak uygulanacak, katılımcılar değişiklikten önce 5 gün ücretsiz izin kullanırken şimdiki düzenleme ile 10 gün ücretsiz izin kullanabilecek.

2-Deprem bölgelerinde ise, yukarıdaki düzenleme yanında, yapılan ekstra değişiklik ile İşsizlik Fonu prim gelirlerinin %35’i (değişiklik öncesi %30 idi) oranındaki bütçe çerçevesinde, bir katılımcı 9 aydan fazla yararlanabilecek, aynı haneden yalnızca bir kişi katılımcı uygulanmayacak, mazeretsiz katılmayan katılımcılar 24 Ay geçmedikçe yararlanamaz düzenlemesi uygulanmayacaktır.

Değişiklik metni ve tüm yönetmelik metnine aşağıda yer verilmiştir.

TYP Yönetmelik-

Duyuru listesine üye ol!

Proventus Sirküler ile sosyal güvenlik mevzuatı ile vergi mevzuatına ilişkin tüm değişikliklerden haberdar olun.

Invalid email address
Proventus Danışmanlık Limited Şirketi, e-posta adresinizi üçüncü kişi ya da kuruluşlar ile paylaşmayacağını ve amacı dışında kullanmayacağını taahhüt eder.