Mustafa Çelik
Vergi Danışmanı
06 Mayıs 2024

Sirküler No: 997

İnternet Üzerinden Satışı Gerçekleştirilen Uluslararası Yolcu Biletlerinin Vergilendirilmesi ve Belge Düzeni

Dar mükellef yabancı ulaştırma kurumu olan şubenin havayolu ile yolcu, yük ve bagaj taşımacılığı faaliyeti yürüttüğü, internet üzerinden satışı yapılan yolcu biletlerinin tamamının sunucusunun Türkiye dışında Katar’da bulunduğu belirtilerek internet üzerinden şubeniz aracılığıyla yapılan yolcu bilet satışlarının, yolcuların internet üzerinden kendi satın aldığı bilet satışının ve seyahat acentelerinin kendi müşterilerine yapmış olduğu yolcu bilet satışlarının ne şekilde vergilendirilmesi gerektiği ve belge düzeni hakkında görüş talep edildiği anlaşılmıştır.

-Buna göre; Katar mukimi teşebbüslerce uluslararası trafikte elde edilen hava taşımacılık kazançları, çifte vergilendirmeyi önleme anlaşma hükümleri de dikkate alındığında yalnızca Katar’da vergilendirilebilecek olup, söz konusu kazançlar üzerinden Türkiye’nin vergi alma hakkı bulunmamaktadır.

-Şirketin faaliyeti ile ilgili olarak Türkiye’de elde edilmiş sayılan hasılatları içeren biletlerin, e-Bilet olarak düzenlenmesi gerekmektedir.

Söz konusu özelge için tıklayınız.

Prozon Bordro ve Özlük Yazılımı

Proventus’un teknoloji şirketi olan Prozon’un geliştirdiği Bordo ve Özlük Yazılımı yayında!
Bordro süreçlerinizi devrim niteliğinde değiştirmek üzere tasarlandı…

Duyuru listesine üye ol!

Proventus Sirküler ile sosyal güvenlik mevzuatı ile vergi mevzuatına ilişkin tüm değişikliklerden haberdar olun.

Invalid email address
Proventus Danışmanlık Limited Şirketi, e-posta adresinizi üçüncü kişi ya da kuruluşlar ile paylaşmayacağını ve amacı dışında kullanmayacağını taahhüt eder.