Sevim Yıldırım
Yatırım Destekleri Uzmanı
24 Mart 2023

Sirküler No: 6

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, deprem bölgesinde bulunan KOBİ’ler için 1 Buçuk Milyon TL’ye kadar faizsiz kredi desteği verileceğini açıkladı.

Deprem Bölgesi olarak ilan edilen 11 ilimizde yaklaşık 30 bin KOBİ’nin yararlanabileceği faizsiz kredi desteği için 1 Buçuk Milyon TL’ye kadar hızlı finansman desteği sağlanacak.

Depremzede KOBİ’lerin tekrar işletmelerini açarak faaliyet göstermelerine imkan sağlayan Acil Destek Kredisi’nden; iş yeri küçük sanayi siteleri, organize sanayi bölgeleri veya bunların dışındaki iş yeri kümelenmelerinde bulunan ve hasar görmüş ve imalat yapan, imalata dayalı parçaları tedarik eden, yine imalata ilişkin onarım faaliyetleri yürüten KOBİ’ler ile mimarlık faaliyetinde bulunan işletmeler yararlanabilecek.

Acil Destek Kredisi’nden Mikro işletmeler 250 Bin TL, küçük işletmeler 500 Bin TL, orta ölçekli işletmeler de 1 milyon TL kadar kredi kullanabilecek. İşletmelerin hasar durumu ağır ve üstü ise bu limitler yüzde 50 arttırılacak olup orta ölçekli bir işletme ağır hasarlıysa kredi limiti 1 buçuk milyon TL kadar arttırılacak.

Acil Destek Kredisi’nden faydalanan işletmeler ilk 1 yıl ( 12 ay) ödeme yapmayacak, akabinde gelen 24 ay içerisinde ödemeler 3’er aylık taksitler halinde gerçekleştirilecektir. Acil Destek Kredisi tamamı ile sıfır faizli kullandırılacak olup, faizin tamamı KOSGEB tarafından karşılanacaktır.

Aynı zamanda teminat sıkıntısı çeken işletmeler için KGF devrede olacak ve durumları valilik, kaymakamlık gibi resmi makamlar tarafından belgelenen işletmeler Acil Destek Kredisi’ni kullanabilecekler.

Konuyla alakalı detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Duyuru listesine üye ol!

Proventus Sirküler ile sosyal güvenlik mevzuatı ile vergi mevzuatına ilişkin tüm değişikliklerden haberdar olun.

Invalid email address
Proventus Danışmanlık Limited Şirketi, e-posta adresinizi üçüncü kişi ya da kuruluşlar ile paylaşmayacağını ve amacı dışında kullanmayacağını taahhüt eder.