Sirküler

No: 415

Mahmut Akman
İş ve Sosyal Güvenlik Danışmanı
29 Nisan 2021


Cumhurbaşkanı tarafından bugün yapılan açıklamada işten çıkış yasağının 30 Haziran 2021 tarihine kadar uzatılacağı bildirilmiştir

Henüz Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete’de yayımlanmamıştır.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 29.04.2021 tarihinde MKEK Barutsan Roket ve Patlayıcı Fabrikası’nda Enerjitik Malzemeler Üretim Tesisi Açılış Etkinliği ve Ürün Lansmanı’nda yaptığı konuşmada şu açıklamaları yaptı:

✓  Kısa çalışma ödeneğini Nisan, Mayıs ve Haziran aylarına uzatmış idik.

✓  İşten çıkartma yasağı da 30 Haziran’a kadar uzatılmıştır.

✓  TESKOMB ve Halkbank aracılığıyla esnafa kullandırdığımız kredilerin taksit ödemelerini 1 Temmuz 2021’e kadar erteliyoruz.

✓  Memur maaşlarını 10 Mayıs itibarıyla hesaplara yatırıyoruz.

✓  Esnafımıza yaptığımız aylık 1000 lira gelir desteğini bir ay daha uzatıyoruz.

✓  Esnafımıza yaptığımız 750 lira ve 500 lira arasındaki kira desteğinin süresini bir ay daha uzatıyoruz.

✓  Ayrıca TESKOMB kefaletiyle taksit ödemesi yapamayın 240 bin kişinin 1 milyar lira tutarındaki borcu daha sonra tahsil edilmek üzere TESKOMB tarafından bankaya ödenmiştir.

✓  Çek ve senetlerle ilgili başka bir düzenleme de Meclis’te gerçekleştiriyor.

✓  Gelir kaybına uğramış, nakit akışı bozulmuş ama istihdamını koruyan, imalat sektörlerinde faaliyet gösteren mikro ve küçük işletmelere yönelik bir desteğe başlıyoruz. Mikro işletmeler 30 bin, küçük işletmeler 75 bin liraya kadar olmak üzere 3 yıl geri ödemesiz tamamı faizsiz şekilde bu destekten faydalanacaklardır. Mikro ve küçük işletmeler 3 Mayıs’tan itibaren e-devlet üzerinden KOSGEB aracılığıyla başvurularını yapabilirler.

✓  İhtiyaç sahibi ailelere hane başı verilen 1000 liralık nakdi yardımı 1100 liraya çıkartarak yeniden başlatıyoruz. Bu yeni faz Sosyal Destek için 2 milyar 540 milyon liralık bir kaynak tahsis ettik.

✓  Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına da yine ihtiyaç sahibi ailelere destek olmak için 183 milyon lira ilave kaynak gönderdik.

Duyuru listesine üye ol!

Proventus Sirküler ile sosyal güvenlik mevzuatı ile vergi mevzuatına ilişkin tüm değişikliklerden haberdar olun.

Invalid email address
Proventus Danışmanlık Limited Şirketi, e-posta adresinizi üçüncü kişi ya da kuruluşlar ile paylaşmayacağını ve amacı dışında kullanmayacağını taahhüt eder.