Mahmut Akman
İş ve Sosyal Güvenlik Danışmanı
15 Kasım 2023

Sirküler No: 913


✅ SGK tarafından yayımlanan 22.09.2023 tarihli genel yazıda, 8.9.1999 tarihi ve öncesinde sigortalı olarak çalışmaya başlayıp ilgili mevzuatında öngörülen yaş şartını tamamladıktan sonra yaşlılık aylığı bağlanmış olanların 15510 teşvikinden yararlandırılmalarına imkan bulunmadığı duyurulmuştu.

✅ Buna göre, “15510” sigorta prim teşvikinden 8.9.1999 tarihi ve öncesinde sigortalı olanlardan sigortalılık süresi ve prim gün sayısı şartının yanı sıra yaş şartını sağlayanlardan dolayı yararlanılmasına imkan bulunmamakta olup, Ekim/2023 dönemine ilişkin muhtasar ve prim hizmet beyannamesinde yaş şartını da sağlayarak emekli olan ve “15510” kanun numarası seçilenler için GİB sisteminde “HATA mesajı” çıkmakta, bu sigortalılar için kanun numarasız ve “02” belge türünde bildirimde bulunulması gerekmektedir.

⚠ Hata mesajı içeriği aşağıda paylaşılmıştır.

⚠ “T.C.No:……………………….. , Sicil No:……………….., …………………..  ad soyadlı Sigortalı bilgilerinde “Yaş şartına tabi aylık alandan dolayı yararlanılamaz. 5510 Geçici 95.md sigortalı bilgilerini kontrol ediniz. TC :………………….” hatası oluşmuştur.”

Duyuru listesine üye ol!

Proventus Sirküler ile sosyal güvenlik mevzuatı ile vergi mevzuatına ilişkin tüm değişikliklerden haberdar olun.

Invalid email address
Proventus Danışmanlık Limited Şirketi, e-posta adresinizi üçüncü kişi ya da kuruluşlar ile paylaşmayacağını ve amacı dışında kullanmayacağını taahhüt eder.