Mustafa Çelik
Vergi Danışmanı
22 Şubat 2023

Sirküler No: 566


Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen deprem felaketi nedeniyle Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumunun (SEDDK) bazı kararlar alınmıştır.

Bu çerçevede;

-BES’teki devlet katkısı portföyünde fonların hisse senedi payının yüzde 10’dan yüzde 30’a çıkarılmasına, tek hisseye yatırım tavanının yüzde 1’den yüzde 5’e yükseltilmesine, devlet tahviline yatırım payının yüzde 70’ten yüzde 50’ye indirilmesine karar verilmiştir.

-SEDDK tarafından, sigorta acentelerinin, sigorta brokerlerinin ve sigorta eksperlerinin bölgede hasar bildirimlerini kesintisiz sürdürmesi için Türkiye genelinde statik IP zorunluluğu askıya alınmıştır.

-OHAL ilan edilen illerde trafik sigortası poliçelerinin zamanında yenilenememesi nedeniyle ilave prim (sürprim) istenmeyecektir.

-OHAL ilan edilen illerde zorunlu trafik sigortası ve zorunlu deprem sigortası (DASK) poliçelerinde prim ödemelerinde tahsilatları en erken 8 Mayıs 2023’te başlamak üzere en az 6 taksit yapılması zorunluluğu getirilmiştir.

Tüm kararlar için tıklayınız.

https://www.hmb.gov.tr/haberler/asrin-felaketi-olarak-nitelendirilen-kahramanmaras-merkezli-11-ilimizi-etkileyen-deprem-felaketi-nedeniyle-sigortacilik-ve-ozel-emeklilik-duzenleme-ve-denetleme-kurumunun-attigi-adimlar

Duyuru listesine üye ol!

Proventus Sirküler ile sosyal güvenlik mevzuatı ile vergi mevzuatına ilişkin tüm değişikliklerden haberdar olun.

Invalid email address
Proventus Danışmanlık Limited Şirketi, e-posta adresinizi üçüncü kişi ya da kuruluşlar ile paylaşmayacağını ve amacı dışında kullanmayacağını taahhüt eder.